Všetko o mužskom sexuálnom apetíte

Všetko o mužskom sexuálnom apetíte

Ako sa sexuálny apetít u mužov bežne vníma

Mužská sexualita začína už pred narodením a pokračuje až do konca života.

Testosterón je u mužov najvyšší na vrchole dospievania.

Mužský sexuálny apetít je u každého iný.

Existuje mnoho stereotypných názorov, ktoré označujú muža za sexom posadnutého tvora. Knihy, televízne relácie i filmy zobrazujú mužov ako osoby zaujímajúce sa len o sex, zatiaľ čo ženy sú romantickými dušami.

Ale je to naozaj pravda? Čo vlastne vieme o sexuálnom apetíte mužov?

Stereotypné názory na mužskú sexualitu

Tak ktoré z týchto názorov sú v skutočnosti pravdivé? Aké sú vlastne rozdiely medzi mužmi a ženami? Pozrime sa teda na mýty týkajúce sa mužskej sexuality.

Muži myslia na sex celý deň

Nedávna štúdia vykonaná na štátnej univerzite v Ohiu na viac ako 200 študentoch popiera populárny mýtus, že muži myslia na sex každých sedem sekúnd. To by znamenalo totiž 8000 myšlienok počas 16 hodín bdelého stavu! Mladí muži v tejto štúdii uviedli, že na sex myslia na sex denne v priemere 19 krát. No a mladé ženy v tejto štúdii uviedli priemer 10 myšlienok na sex za deň.

Takže je to tak, že muži myslia na sex dvakrát častejšie ako ženy? Lenže štúdia rovnako ukázala, že muži takisto častejšie myslia na jedlo a spánok než nežnejšie pohlavie. Je teda dosť možné, že muži svoje myšlienky na sex tak neskrývajú ako ženy. Vedúca štúdie, Terri Fisher, tvrdí, že tí ľudia, ktorí v dotazníku uviedli, že sú so svojim sexuálnym životom spokojní, mali tendenciu myslieť na sex pravidelne.

Muži masturbujú častejšie ako ženy

V štúdii, ktorá sa vykonala v roku 2009 na vzorke 600 dospelých jedincov v čínskej provincii Guangzhou uviedlo 48,8 percent žien a 68,7 percent mužov fakt, že masturbujú. Výskum tiež preukázal, že významná časť dospelých mala negatívny postoj k masturbácii, a to najmä ženy.

Mužom trvá 2 až 7 minút na dosiahnutie orgazmu

Masters a Johnsonová, dvaja význační vedci, navrhujú štvorfázový model pre pochopenie cyklu sexuálnej reakcie:

  • vzrušenie
  • plató (úplné vzrušenie)
  • orgazmus
  • uvoľnenie (po orgazme)

Masters a Johnsonová tvrdia, že tak muži, ako aj ženy, zažívajú tieto fázy počas sexuálnej aktivity. Dĺžka každej fázy je ale u každého človeka rozdielna. Teda určiť, ako dlho trvá orgazmus žene ako dlho mužovi, je veľmi ťažké, pretože fáza vzrušenia i fáza plató môže trvať niekoľko minút i niekoľko hodín predtým, než daná osoba vyvrcholí

Muži sú viac otvorení príležitostnému sexu

Istá štúdia z roku 2015 naznačuje, že muži sú naozaj viac náchylní k neformálnemu sexu. V tomto výskume 6 mužov a 8 žien skúsilo zbaliť 162 mužov a 119 žien v nočnom bare, prípadne na univerzite. Otvorene vyzvali dané osoby k príležitostnému sexu. Túto ponuku prijal oveľa väčší podiel mužov než žien.

Avšak v druhej časti štúdie sa ukázalo, že ženy boli ochotnejšie prijímať návrhy v bezpečnejšom prostredí. Ženám i mužom boli ponúkaní nápadníci s návrhmi na nezáväzný sex. No a v súkromnejšom prostredí sa rozdiely medzi mužmi a ženami vytrácali.

Rozdiely medzi týmito dvomi časťami štúdie naznačujú, že kultúrne faktory, ako sú napríklad sociálne normy, môžu mať veľký vplyv na cestu, akým muži a ženy vyhľadávajú sexuálne vzťahy.

Homosexuálne páry majú sex častejšie ako lesbické

Tento mýtus je ťažké dokázať alebo odhaliť. Podobne ako heterosexuálni muži a ženy, i gayovia a lesbičky majú rôzne sexuálne zážitky. Nezadaní homosexuálni muži žijúci vo veľkých mestách majú povesť striedania veľkého počtu partnerov. Ale homosexuáli sa zapájajú do všetkých druhov vzťahov

I u lesbických párov sú rozdiely v ponímaní slova „sex“. Niektoré z nich používajú sexuálne hračky v intímnom styku. Iné lesbické páry považujú za sex vzájomnú masturbáciu alebo maznanie.

Muži sú menej romantickí ako ženy

Ako ukazuje štvorfázový model Mastersa a Johnsovej, priebeh sexuálneho vzrušenia je u každého individuálny. Zdroj podnietenia sa môže líšiť od človeka k človeku. Sexuálne normy a tabu často formujú spôsob, akým muži a ženy pociťujú sexualitu a môže mať dopad aj na výsledky, ktoré hlásia v prieskumoch. Preto je ťažké dokázať, že muži majú ďalej od romantického vzrušenia než ženy.

Sexuálny apetít a mozog

Sexuálny apetít sa často označuje ako libido. Pre libido neexistujú žiadne číselné hodnoty. Sexuálny apetít sa skôr vyjadruje príslušnými termínmi. Napríklad nízke libido znamená znížený záujem alebo túžbu po sexe.

Mužské libido je prítomné v dvoch častiach mozgu: v mozgovej kôre a limbovom systéme. Tieto časti mozgu sú zodpovedné za mužský sexuálny apetít a výkonnosť. V skutočnosti sú tak dôležité, že muž dokáže dosiahnuť orgazmus už len myslením na sexuálny zážitok.

Mozgová kôra je šedá hmota, ktorá tvorí vonkajšiu vrstvu mozgu. Je to časť vášho mozgu, ktorá je zodpovedná za vyššie funkcie ako je plánovanie a myslenie. A medzi to patrí aj premýšľanie o sexe. Keď sa vzrušíte, signály, ktoré pochádzajú z mozgovej kôry, môžu pôsobiť na iné časti mozgu a nervy. Niektoré z týchto nervov urýchľujú srdcový tep a prietok krvi do vašich genitálií. Takisto signalizujú proces, ktorý vytvára erekciu.

Limbový systém zahŕňa viaceré časti mozgu: hipokampus, hypotalamus, amygdala a iné. Tieto časti sú spojené s emóciami, motiváciou a chuťou na sex. Výskumníci na univerzite v Emory zistili, že pozeranie na sexuálne vzrušujúce obrázky zvyšuje aktivitu v mužskej amygdale, a to podstatne viac ako u žien. Existuje však veľa častí mozgu zahrnutých v sexuálnej reakcii, takže toto zistenie nemusí nutne znamenať, že muži sa ľahšie vzrušia ako ženy.

Testosterón

Testosterón je hormón, ktorý pôsobí na mužský sexuálny apetít najviac. Produkuje sa najmä v semenníkoch a má hlavnú úlohu pri mnohých telesných funkciách ako sú:

  • vývoj mužských pohlavných orgánov
  • rast vlasov a ochlpenia
  • vývoj kostí a svalov
  • mutovanie v puberte
  • tvorba spermií
  • tvorba červených krviniek

Nízka hladina testosterónu je často spojená s nízkym libidom. Hladiny testosterónu sú vyššie skôr v ranných hodinách než v noci. Počas života muža je jeho hladina testosterónu najvyššia vo vrcholnej fáze dospievania, po ktorej pozvoľna klesá.

Strata libida

Sexuálny apetít sa môže s pribúdajúcim vekom vytrácať. Ale niekedy sa strata libida viaže na zásadné zdravotné podmienky. Medzi ne patrí nasledovné:

Stres alebo depresia. Ak máte problémy psychického charakteru, poraďte sa so svojim lekárom. Môže vám predpísať lieky alebo navrhnúť psychoterapiu.

Endokrinné poruchy a poruchy erekcie. Tieto môžu znížiť tvorbu hladinu mužských pohlavných hormónov.

Nízka hladina testosterónu. Určité zdravotné ťažkosti, ako je spánková apnoe, môžu spôsobiť nízke hladiny testosterónu a tie môžu mať vplyv na vašu chuť do sexu.

Určité lieky. Niektoré lieky môžu mať vplyv na vaše libido. Napríklad niektoré antidepresíva, antihistaminiká a dokonca lieky na krvný tlak môžu zhoršiť erekciu. Váš lekár vám ale môže navrhnúť alternatívu.

Vysoký krvný tlak. Poškodenie cievneho systému môže poškodiť schopnosť muža dosiahnuť alebo udržať erekciu..

Cukrovka (Diabetes). Rovnako ako vysoký krvný tlak, i cukrovka môže poškodiť vaskulárny systém muža a ovplyvniť jeho schopnosť udržať si erekciu.

Iba vy sami môžete odhadnúť, aká je váš normálny sexuálny apetít. Ak máte pocit, že sa vaše libido mení, povedzte to svojmu lekárovi. Niekedy môže byť ťažké sa intímne otvoriť, ale verte tomu, že lekár vám môže pomôcť.

Záver

Zmizne mužský sexuálny apetít vôbec niekedy? U mnohých z nich sa tak nikdy nestane. Ale u niektorých sa libido v priebehu času zmení. Spôsob, akým milujete a užívate si sex sa časom určite bude meniť a to platí aj pre frekvenciu. No sex i intimita môže byť i príjemnou súčasťou starnutia.

https://www.erekciablog.sk/